wyślij brief
Blog

Co to jest storyboard?

Storyboard – wstęp

Pojęcie storyboard z języka angielskiego oznacza historię zapisaną na tablicy. Jest to bowiem zbiór wszystkiego, co ma się znaleźć w filmie.

Storyboard to scenopis przedstawiony w formie rysunków i napisów, będących pewnego rodzaju wskazówkami i podpowiedziami dla realizatorów wideo.

Można go traktować jako próbę generalną całej produkcji. Taka forma umożliwia uzyskanie wglądu we wszystkie elementy, mające się znaleźć w wideo.

Scenopis zawiera nie tylko rysunki, ale także podpisy i notatki. 

Produkcja filmowa – od czego się zaczyna?

Każda profesjonalna produkcja filmowa zaczyna się od pomysłu. Cały proces przełożenia na ekran monitora tego, co pojawia się w głowie twórcy jest bardzo skomplikowany.

Pochłania on wiele czasu i energii. Na końcowy efekt ma wpływ bardzo wiele czynników, a pierwszym z nich jest stworzenie dobrego scenariusza. Zawiera on bowiem najważniejsze elementy, które następnie są przenoszone na obraz wideo.

Aby ułatwić sobie produkcję, wielu producentów decyduje się na tworzenie tzw. storyboard, czyli narzędzia, które pozwala na zaplanowanie produkcji filmowej. 

storyboard

W jaki sposób stworzyć storyboard? 

Producenci mają do wyboru dwa sposoby tworzenia storyboard. Pierwszy jest dla osób, które lubią tworzyć wszystko „na papierze”. Scenopis w takim przypadku jest tworzony ręcznie za pomocą długopisu, bądź ołówka.

Jeśli osoba tworząca storyboard nie chce wykonać tego odręcznie, to może skorzystać ze specjalnych programów.

Takie narzędzia umożliwiają tworzenie wysokiej jakości grafik. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest także wprowadzanie poszczególnych elementów storyboard w ruch.

Stworzenie takiej animacji jeszcze bardziej odwzorowuje późniejszy film. 

Jak zrobić storyboard?

Podobnie, jak w przypadku powstawania projektu filmowego, etap tworzenia storyboard jest podzielony na poszczególne części.

Do tworzenia rysunku można przystąpić spontanicznie, jednak znacznie więcej osób decyduje się na wolniejszy, lecz bardziej usystematyzowany system pracy.

Tego rodzaju działanie zapewnia bowiem bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy.

Aby stworzyć profesjonalny rysopis, który potem pozwoli na stworzenie dobrej jakości filmu, warto przejść przez kilka niezbędnych kroków. 

storyboard

Etap pierwszy: określenie celu 

Zanim przejdzie się do rysowania, warto dokładnie zastanowić się nad celem tworzenia filmu. To, co będzie przedstawiał materiał wideo, jest bowiem uzależnione między innymi od takich czynników, jak:

  • grupa odbiorców – uzależnione są od niej język oraz forma przekazu,
  • miejsce publikacji – wpływa na przykład na czas trwania materiału,
  • intencjonalność – czyli to, do czego ma służyć film.

Etap drugi: burza mózgów

Mając w głowie cel, dla którego tworzy się materiał filmowy, warto przelać wszystkie pomysły na papier. Dobrze jest zrobić tzw. burzę mózgów. W trakcie tworzenia mapy myśli nie należy przejmować się „głupimi” pomysłami.

Czasami rzecz, która początkowo nie ma sensu może zainspirować do czegoś, co przyczyni się do powstania wyjątkowego filmu. 

Etap trzeci: przygotowanie narzędzi 

Przed przejściem do głównego etapu tworzenia storyboard, warto odpowiednio przygotować sobie miejsce pracy. W przypadku rysowania ręcznego dobrze jest podzielić kartkę na kilka kwadratów.

Pozwala to na umieszczenie kilku scen obok siebie. Taki projekt z wyglądu przypomina komiks i jest bardzo łatwy w odczycie.

W przypadku korzystania ze specjalistycznych programów graficznych należy sprawdzić, czy posiada się ich zaktualizowaną wersję.

Nie warto bowiem przegapić aktualizacji ułatwiających realizację scenopisu. 

Etap czwarty: rysowanie

Po odpowiednim przygotowaniu się można przejść do rysowania.

Trzeba pamiętać, że storyboard jest jedynie narzędziem ułatwiającym wizualizację filmu, dlatego nie warto przejmować się jakością rysunków.

Warto pamiętać o dodawaniu różnego rodzaju komentarzy do powstałych klatek. Jeśli film będzie zawierał głos lektora, dobrze jest również umieścić treść, którą będzie on czytał.

Etap piąty: podsumowanie

Po skończonym etapie tworzenia należy jeszcze raz dokładnie przejrzeć cały projekt. Warto odczekać trochę godzin, zanim się to zrobi.

Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wykonać tę czynność dopiero na drugi dzień. „Świeża głowa” pomoże w obiektywnej ocenie całego projektu.

Etap szósty: konsultacja

Stworzony rysopis można przedstawić swoim współpracownikom. Należy pamiętać, że film będzie odbierany przez szerokie grono odbiorców.

Dobrze jest poznać uwagi z różnych stron, dzięki czemu produkcja materiału będzie przystępna dla szerszej publiczności

moodboard

Storyboard – czy warto? 

Wielu producentów filmowych decyduje się na tworzenie storyboard ze względu na płynące z tego rozwiązania korzyści. 

  • Uschematyzowanie – storyboard pozwala na zebranie wszystkich pomysłów na temat produkcji filmowej w jednym miejscu. Dodatkowo umożliwia rozłożenie pomysłów na osi czasu całego materiału wideo.
  • Przygotowanie do nagrań – rozpisanie wszystkiego, co będzie działo się na filmie, pozwala na dokładne przyszykowanie się do planu zdjęciowego. Komentarze umieszczane na storyboard umożliwiają zebranie wszystkich niezbędnych do pracy materiałów i narzędzi. 
  • Umożliwia przekazanie wizji – storyboard przydaje się w pracy grupowej. Taki projekt można wręczyć nie tylko kamerzyście, ale także aktorom, realizatorom dźwięku czy scenarzystom, dzięki czemu będą oni mieli ogląd tego, jaki ma być efekt końcowy ich pracy.

Podchodząc do nowej produkcji filmowej, dobrze jest mieć jej wstępny zarys w postaci storyboard. Pozwala to na uschematyzowanie całej pracy.

Metoda rysopisu sprawdza się zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z produkcją filmową, jak i tych mających duże doświadczenie z branżą.