wyślij brief
Blog

Czym jest postprodukcja?

Postprodukcja, czyli co?

Powstawanie filmu to nie tylko nakręcenie kilku / kilkunastu ujęć, ale także ich dokładne przemyślenie i obróbka. Pierwszy etap, który polega na stworzeniu scenariusza nazywany jest preprodukcją.

W tym czasie pomysł na stworzenie filmu jest dokładnie analizowany, a także ustalane są wszelkiego rodzaju kwestie, mające wpływ na pozostałe dwa etapy produkcji filmowej.

Taki początek traktowany jest jako przygotowanie się do rozpoczęcia nagrywek. Nagrywki natomiast obejmują wykonanie nagrań obrazu oraz dźwięku. Jest to tzw. realizacja surowego materiału.

Tak powstałe zdjęcia, aby zaczęły tworzyć dobry film, są poddawane montażowi i różnego rodzaju korektom. Te elementy pracy traktowane są jako postprodukcja. 

Jakie czynności wykonywane są podczas postprodukcji? 

Wiele osób kojarzy proces postprodukcji jedynie z montażu. Jest to jednak tylko jedna z wykonywanych na tym etapie czynności. Poza nią istnieje wiele innych zadań, wymagających wyjątkowego skupienia.

Etap postprodukcji wymaga również takich zdolności, jak kreatywność. Niezwykle przydatny jest również zmysł estetyczny.

Wiele osób podkreśla, że na etapie postprodukcji niezbędna jest wiedza branżowa, obejmująca znajomość pojęć związanych z zakresem produkcji filmowej, a także umiejętność posługiwania się profesjonalnymi programami i narzędziami. 

postprodukcja film promocyjny reklamowy

Montaż

Montaż to jedna z najbardziej popularnych czynności kojarzonych z postprodukcją. Polega on na odpowiednim cięciu zebranego w trakcie produkcji materiału oraz umiejętnym sklejaniu go.

Łączenie kawałków powstałej taśmy odbywa się na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza. Często montaż związany jest również z eliminacją materiałów niepotrzebnych do powstania końcowej wersji filmu. Podczas tego etapu postprodukcji ważne jest:

 • zachowanie jednolitego kierunku ruchu w każdym kadrze,
 • utrzymanie płynnych przejść pomiędzy scenami,
 • zastosowanie odpowiedniej długości każdego kadru,
 • stosowanie zróżnicowanych ujęć. 

Korekcja barwna

Korekcja barwna ma na celu możliwie najlepsze ulepszenie obrazu w każdym ujęciu. To, czy konieczne będzie wykonanie dużej ilości pracy, zależy od etapu produkcji.

Znaczenie ma bowiem w tym przypadku odpowiednie naświetlenie w trakcie nagrań. Czasami zdarza się tak, że potrzebne są jedynie drobne korekty wizualne.

Sporą ilość czasu należy poświęcić zazwyczaj na klipy, które kręcone były w ciemnych pomieszczeniach. Zmiany związane z obrazem obejmują zazwyczaj: 

 • korektę barw,
 • ustawienie odpowiedniej jasność i kontrastu,
 • utworzenie prawidłowej kompozycji świetlnej,
 • redukcję szumów,
 • wyostrzenie obrazu.

Takie poprawki nanosi się na każdym klipie osobno. Niektóre sceny wymagają bowiem innych zmian niż pozostałe. 

youtube optymalizacja wideo - poradnik

Obróbka dźwiękowa

Aby film posiadał wysoką jakość oraz był zrozumiany przez każdego widza, należy zadbać o jego odpowiedni dźwięk. Często w trakcie nagrań zbierane są różnego rodzaju szumy, które są niepotrzebne i zakłócają prawidłowe zrozumienie dialogów.

Podczas obróbki dźwiękowej wszystkie niechciane dźwięki są redukowane, tak aby cały materiał był bardziej przyjemny w odbiorze.

Etap ten związany jest również z dodaniem tzw. linii melodycznej całego filmu. Z reguły jest ona dobierana już na początku produkcji filmowej. Zadaniem montażysty jest dostosowanie wybranego dźwięku do długości trwania klipu. 

Warto zaznaczyć, że odpowiedni dobór melodii ma ogromne znaczenie w przypadku budowaniu nastroju filmu.

Jest to związane z tym, że muzyka potrafi wywołać u widza odpowiednie emocje, które pozwalają na zrealizowanie zamierzonych celów, takich jak wzruszenie czy utożsamienie się z bohaterem.

Dodatkowe efekty specjalne 

Jednym z końcowych etapów postprodukcji jest umieszczenie w powstałym materiale wideo, efektów specjalnych. Mogą być to między innymi:

 • animowane postacie,
 • napisy,
 • efekty dźwiękowe (odgłosy ptaków, samochodów, oklasków itd.),
 • intro oraz zakończenie filmu.

Etap ten stanowi urozmaicenie powstałego filmu. Jest to wykorzystywane głównie przy produkcji filmów rekrutacyjnych czy spotów reklamowych, gdzie korzystanie z napisów przyciąga uwagę widza i prowadzi do lepszego rozumienia treści i przekazu wideo.

Proces postprodukcji jest ważny tak samo, jak oba poprzednie. Umiejętne wykonanie całego montażu oraz zadbanie o kwestie wizualną i dźwiękową przyczyniają się do zwiększenia jakości filmu.

Wiele osób, wiedząc, jak postprodukcja znacząco wpływa na późniejszy odbiór wideo, decyduje się na zlecenie jej stworzenia profesjonalistom.

Takie działanie znacząco poprawia standardy filmu i gwarantuje profesjonalną obróbkę powstałego materiału w trakcie samej produkcji.