wyślij brief
Blog

Potrzebujesz film promocyjny? Pamiętaj o tych 3 rzeczach

Film promocyjny i 3 najważniejsze kwestie związane z ekipą filmową

Przed realizacją filmu promocyjnego warto wiedzieć o kilku kwestiach związanych z pracą ekipy filmowej.

Oczywiście całość produkcji koordynuje agencja video taka jak na przykład IMAGEPRO, ale jest kilka informacji, które warto wiedzieć, zanim padnie pierwszy klaps. 

Zastanawiasz się, kogo spotkasz na planie filmowym? Ile czasu zajmuje realizacja ujęć lub jak długo trwa dzień zdjęciowy?

A może nurtuje Cię pytanie — jak przygotować się do nagrań, żeby wypaść jak najlepiej? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.  

Film promocyjny – kogo spotkasz na planie zdjęciowym?

Podstawowa ekipa filmowa

Praca nad produkcją filmu to proces wieloetapowy. Jednym z nich jest moment, w którym wypracowana wcześniej kreacja i scenariusz wchodzą w fazę realizacji.

Liczba osób zaangażowanych w ten proces zależy od wielkości projektu, budżetu i wypracowanych wspólnie założeń.

W produkcjach IMAGEPRO zazwyczaj na planie pojawia się od kilku do kilkunastu osób

Sprawdź na liście obok jakie osoby tworzą core ekipy filmowej.

  • Reżyser to on czuwa nad realizacją ujęć i ich zgodnością ze scenariuszem i koncepcją. Prowadzi ekipę filmową, w tym aktorów, by uzyskać zaplanowaną przez siebie wizję produkcji. 

  • Kierownik produkcjiczyli osoba czuwająca nad harmonogramem prac i organizacją całego planu.

  • Operarator to autor zdjęć do filmu. Odpowiada za obraz, czyli zarówno techniczny, jak i artystyczny wygląd produkcji. Na planie zazwyczaj towarzyszy mu asystent.

  • Oświetleniowiec osoba, która odpowiada za wykonanie zadań oświetleniowych związanych z realizacją zdjęć

W przypadku, gdy nagrywane są wypowiedzi osób lub chcesz, abyśmy bardziej zadbali o wizerunek bohaterów oraz samej firmy, wtedy na planie zdjęciowym powinni pojawić się dodatkowi członkowie ekipy filmowej.

Dodatkowa ekipa filmowa

dom produkcyjny IMAGEPRO
  • Wizażystka specjalistka od make-upu, która zadba o wizerunek pań i panów.

  • Stylistkaosoba, która czuwa nad całością wizerunku poprzez dobór odpowiedniego ubioru.

  • Realizator dźwięku – jeżeli Twój film zakłada nagranie wypowiedzi osób, na planie z pewnością pojawi się człowiek z rejestratorem i mikrofonami.

Ile trwa nagranie filmu promocyjnego?

W przypadku filmów promocyjnych, wizerunkowych czy employer branding realizacja ujęć zazwyczaj trwa 1 lub 2 dni.

Warto wiedzieć, że standardowy dzień zdjęciowy trwa do 11 godzin, w tym 1 godzina przerwy na lunch w połowie dnia. 

Kilka dni przed rozpoczęciem nagrań otrzymasz plan pracy, w którym znajdą się dane kontaktowe do najważniejszych osób na planie, informacje o godzinie i miejscu realizacji poszczególnych scen, z wyszczególnionymi godzinami pojawienia się osób występujących w filmie.

W IMAGEPRO plany pracy przygotowujemy w ten sposób, aby żaden z epizodystów — zwłaszcza jeżeli są to pracownicy firmy — nie musiał poświęcać całego dnia pracy na nagrania.

film promocyjny korporacyjny

Co jeszcze warto wiedzieć? Jak wspominaliśmy wyżej, nad sprawną realizacją Twojej idei czuwa cały sztab profesjonalistów. Każdy z nich ma do wykonania swoje zadanie i każdy potrzebuje na to czasu.

Choć samo ujęcie trwa zaledwie chwilę, to przygotowania do niego trwają o wiele dłużej. Ustawianie światła, scenografii, wybór odpowiedniego kadru, próba dźwiękowa — to elementy, których nie możemy pominąć.

Czas przygotowań zależy od wielkości produkcji i poziomu trudności sceny. Zazwyczaj ekipa potrzebuje na to minimum pół godziny.

Warto pamiętać, że na początku dnia zdjęciowego prace przygotowawcze trwają dłużej (około 1-2 godzin). Ekipa filmowa musi rozpakować sprzęt, zapoznać się z przestrzenią i dopiero wtedy zaczyna przygotowywać plan zdjęciowy. 

Jak przygotować się do nagrań?

W naszych produkcjach bardzo często udział biorą udział pracownicy firm i instytucji. Dla wielu z nich jest to debiut przed kamerą. Aby mogli poczuć się w pełni komfortowo, na planie mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony reżysera. To właśnie on przekazuje przydatne wskazówki oraz dba o to, aby każdy wypadł korzystnie w kamerze.

Czy reżyser faktycznie może poprowadzić skutecznie takiego debiutanta?Przeczytaj jedną z wielu opinii naszych partnerów biznesowych:

Jasny przekaz, prosta wizja – co przekłada się na naturalność i otwartość. Szybkość działania, pomoc na każdym etapie. Brawo! Polecam z całego serca!

Natalia Lewandowska, Shoper

W IMAGEPRO przed realizacją zdjęć przesyłamy przydatne wskazówki i materiały, które pomogą Ci przygotować się do nagrań. Oto mała próbka, czyli wskazówki dotyczące ubioru:

  • bez prążków, pasków, pstrokatych wzorów

  • bez logotypów

  • unikamy białego koloru (zwłaszcza połączenia czarnego z białym)

W produkcjach IMAGEPRO realizacje często odbywają się w siedzibie danej firmy.

W takiej sytuacji kilka dni przed dniem zdjęciowym przeprowadzona zostanie dokumentacja, podczas której reżyser i operator we współpracy z Tobą wybiorą pomieszczenia, w których odbędą się zdjęcia.

Warto zadbać, aby w dzień nagrań te pomieszczenia wyglądały jak najlepiej. Uporządkowanie zbędnych rzeczy, przetarcie kurzy, umycie okien z pewnością sprawią, że Twoja firma zaprezentuje się jeszcze lepiej.

Podsumowanie

Reasumując, znajomość tych 3 kwestii z pewnością pozytywnie wpłynie na sprawną realizację zdjęć. Życzymy powodzenia na nagraniach, a ewentualną tremą się nie przyjmuj. To normalne.

Dobra ekipa zawsze zadba, aby atmosfera na planie była nie tylko kreatywna, ale i swobodna.