wyślij brief
Blog

Ile trwa produkcja animacji 2D / 3D?

Produkcja animacji 2D i 3D – dla kogo?

Animacje 2D lub 3D to skuteczny i często wybierany przez klientów rodzaj realizacji video. Zwiększają zaangażowanie odbiorców, służą m.in. do promocji marek oraz produktów i świetnie sprawdzają się w internetowych kampaniach reklamowych.

Produkcja animacji to wygodne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy: 

  • Nie mają możliwości realizacji filmu w siedzibie swojej firmy 
  • Chcą promować produkty cyfrowe lub usługi
  • Mają ograniczony budżet
  • Chcą szybko otrzymać gotowy film 
  • Potrzebują contentu pod reklamy internetowe 

Ile trwa produkcja animacji?

Produkcja animacji jest nieco prostsza niż w przypadku filmów z udziałem całej ekipy filmowej.

Te wymagają zaawansowanego procesu preprodukcyjnego polegającego na organizacji całego planu zdjęciowego np. znalezieniu i przygotowaniu lokacji, angażu aktorów, przygotowaniu rekwizytów.

To oczywiście wiąże się też z wyższymi kosztami. Decydując się na animację, ten etap zazwyczaj ulega skróceniu. 

W przypadku animacji cały proces produkcyjny możemy podzielić na trzy etapy:

  • Przygotowanie kosztorysu oraz zarysu koncepcji na realizację video
  • Proces tworzenia kreacji
  • Postprodukcja
Medicover Sport - studio animacji Warszawa - 2D i 3D

ETAP 1

Po otrzymaniu zapytania skontaktujemy się, aby porozmawiać o Twoich potrzebach.

Zapytamy o różne szczegóły dotyczące realizacji np. czy Twój film przewiduje nagranie ścieżki lektorskiej? Jak długa ma być animacja? Jaki rodzaj animacji preferujesz? 

Przy przygotowaniu wyceny bardzo przydatne będą z pewnością linki do innych animacji, które przypadły Ci do gustu, którymi się inspirujesz

Na tej podstawie uzyskanych odpowiedzi przygotujemy dla Ciebie wycenę wraz z zarysem koncepcji na realizację animacji. Podeślemy również linki do kilku naszych realizacji. 

Pamiętaj, że już od pierwszego kontaktu możesz liczyć na naszą pomoc. Chętnie spotkamy się też online lub w siedzibie Twojej firmy, aby lepiej się poznać i porozmawiać o realizacji. 

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z IMAGEPRO to po akceptacji kosztorysu oraz koncepcji video przygotujemy dla Ciebie umowę.

W niej zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszej współpracy, takie jak np. budżet, harmonogram i przekazanie praw do filmów.

Czas trwania tego etapu zależy od Ciebie i długości procesu decyzyjnego w Twojej firmie. Jeżeli uzyskamy podstawowe informacje na temat Twoich potrzeb, nasza oferta trafi do Ciebie maksymalnie po upływie 48 godzin

animacje reklamowe

ETAP 2

Drugi etap dotyczy tworzenia kreacji. Jeżeli przychodzisz do nas z gotowym scenariuszem to super! Przechodzimy do realizacji.

Jednakże jeśli tę kwestię chcesz pozostawić w naszych rękach, Twoim projektem zajmie się scenarzysta, copywriter we współpracy z animatorem.

Przygotują oni dla Ciebie propozycję scenariusza i kreacji. Zaproponują styl realizacji animacji oraz tekst dla lektora.

Gdy tylko otrzymamy od Ciebie akceptację kreacji i scenariusza, to zabieramy się do realizacji. 

Etap drugi zazwyczaj trwa około 7 dni roboczych.

studio animacji Warszawa

ETAP 3

W trzecim etapie animator przygotowuje film, podążając za ustaloną kreacją i scenariuszem.

W tym samym czasie zrealizujemy również inne elementy video np. proponujemy ujęcia stockowe, ścieżkę dźwiękową, zlecimy tłumaczenia lub nagranie ścieżki lektorskiej. 

Po około 10 dniach roboczych otrzymasz od nas link do pierwszej wersji filmu.

Po zgłoszeniu przez Ciebie uwag potrzebujemy kilku dni na naniesienie ich do filmu. Wtedy prześlemy do Ciebie drugą wersję video.

Jeżeli wszystko się zgadza, to dostarczymy Ci pliki emisyjne. Jeżeli film będzie wymagał kolejnych korekt, daj nam znać, będziemy działać dalej. 

Podsumowując, w trakcie procesu postprodukcyjnego dwukrotnie masz możliwość zgłoszenia poprawek do filmu. Każda kolejna poprawiana wersja filmu będzie dodatkowo płatna. 

Co istotne, wszystkie wersje video będą umieszczone na naszej chmurze z możliwością odtwarzania ich bezpośrednio w przeglądarce. Dzięki temu o dowolnej porze będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów. 

Etap trzeci zazwyczaj trwa około 15 dni roboczych.

studio animacji Warszawa - animacje 2d i 3d

Od czego zależy ile trwa produkcja animacji?

Warto wiedzieć, że czas produkcji animacji zależy kilku czynników. Poznaj trzy podstawowe: 

Długość animacji

Im dłuższa animacja, tym więcej pracy dla Animatora. A co za tym idzie również potrzeba poświęcenia większej ilości godzin na jej przygotowanie.

Rodzaj animacji 

  • Animacja 2D

Jeżeli decydujesz się na film składający się z animacji 2D w połączeniu ze zdjęciami, ujęciami stockowymi lub innymi gotowymi materiałami graficznymi, możesz liczyć na sprawną i szybką realizację.

W przypadku, gdy Twój projekt zakłada animację rysowaną, potrzebujemy więcej czasu na przygotowanie video. 

  • Animacja 3D

Produkcja animacji 3D jest bardziej pracochłonna i również bardziej kosztowna. Wymaga użycia bardziej zaawansowanych technik.

Co może usprawnić prace? Jeżeli posiadasz gotowe modele obiektów do zaanimowania, to sprawa jest prostsza.

Natomiast jeżeli animację 3D mamy przygotować “od zera”, to trzeba uzbroić się odrobinę więcej cierpliwości. 

Zobacz czym różnią się animacje 2D i 3D.

Poziom szczegółowości

Przygotowanie każdego elementu animowanego wymaga czasu. Im więcej takich elementów zakłada koncepcja Twojego filmu, tym dłuższy czas realizacji animacji. 

Jak możesz zauważyć, produkcja animacji zależy od wielu czynników. Planując taką produkcję, warto je poznać i świadomie wybierać najlepszą dla siebie opcję.