wyślij brief
Blog

Ile trwa produkcja filmu promocyjnego?

W IMAGEPRO realizacja filmu promocyjnego, wizerunkowego, emoloyer branding, korporacyjnego itp. od momentu podpisania umowy, aż po finalne oddanie plików emisyjnych trwa zazwyczaj około 30 dni.

Jednakże to tylko uśrednione ramy czasowe. Każda produkcja jest inna, a długość jej trwania zależy od wielu czynników. Poznaj je, aby wiedzieć, z jakim wyprzedzeniem warto zaplanować realizację filmu. 

Film promocyjny – ile trwa realizacja ?

Etap 1 – znalezienie wykonawcy

Czas trwania: to zależy do Ciebie

Jeżeli produkcję filmu promocyjnego decydujesz się zlecić profesjonalnej ekipie filmowej, to z pewnością swoje działania rozpoczniesz od poszukiwań wykonawcy.

O tym, jak wybrać odpowiedni dom produkcyjny przeczytać możesz tutaj.

Wysyłając zapytanie do IMAGEPRO skontaktuje się z Tobą Project Manager, która zada kilka pytań na temat Twojego projektu.

Zachęcamy Cię również do wypełnienia naszego formularza z briefem. Znajdują się w nim kluczowe pytania, które pozwolą nam przygotować ofertę, jak najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Po uzyskaniu niezbędnych informacji w ciągu kilku dni na swojej skrzynce mailowej znajdziesz wycenę, zarys koncepcji na realizację filmu oraz linki do naszych innych podobnych produkcji. 

Pamiętaj, że na każdym etapie współpracy jesteśmy do Twojej dyspozycji. Jeżeli masz pytania, wątpliwości, potrzebujesz większej ilości informacji, daj nam znać.

Naniesiemy niezbędne modyfikacje lub zaproponujemy inne rozwiązania.  

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z IMAGEPRO, przygotujemy dla Ciebie umowę oraz harmonogram produkcji. Gdy wszystkie szczegóły zostaną ustalone, możemy przejść do kolejnego etapu.

Etap 2 – preprodukcja 

Czas trwania: 10 -14 dni

Preprodukcja to czas przygotowań do dni zdjęciowych. Długość tego etapu zależy od złożoności Twojego projektu, a także od ilości zadań preprodukcyjnych.

Oto przykładowe działania, które realizujemy w tym czasie:

 • Przygotowanie scenariusza

 • Przygotowanie tekstu lektorskiego

 • Przygotowanie storyboardów

 • Scouting lokacji, czyli znalezienie odpowiedniego miejsca na nagrania

 • Rezerwacja sprzętu filmowego 

 • Przygotowanie planów pracy

 • Organizacja zgód na realizację zdjęć (dotyczy miejsc, w których takie zgody są wymagane)

 • Zadania logistyczne

Oczywiście na każdym kroku preprodukcji informujemy Cię o postępach prac i czekamy na Twoją akceptację.

Jak oszacować czas tego etapu? Im więcej zadań do wykonania tym dłuższa preprodukcja.

Przykładowo, jeżeli przychodzisz do nas z gotowym scenariuszem, a realizacja zdjęć ma się odbyć w siedzibie Twojej firmy i z udziałem pracowników, to preprodukcja może zająć ok. 7 dni.

Natomiast jeżeli koncepcja filmu zakłada nagrania w różnych miejscach lub konieczna jest realizacja w studiu, zbudowanie scenografii i przygotowanie rekwizytów, ten czas się wydłuża. 

Pamiętaj, że pierwszym działaniem preprodukcyjnym jest przygotowanie i akceptacja scenariusza.

Dopiero gdy wspólnie wypracujemy każdy jego szczegół, możemy przejść do kolejnych działań związanych z realizacją. 

produkcja filmu promocyjnego

Etap 3 – realizacja

Czas trwania: ok. 1-2 dni

W IMAGEPRO nagrania ujęć zazwyczaj trwają 1 lub 2 dni zdjęciowe. Warto też wiedzieć, że standardowy dzień zdjęciowy to 11 godzin (w tym 1 godzina przerwy).

Jak oszacować ile dni zdjęciowych zajmie realizacja Twojego filmu? W pierwszej kolejności weź pod uwagę długość filmu — im więcej materiału musimy nagrać, tym więcej czasu potrzebujemy.

Innym bardzo ważnym elementem jest ilość lokacji. Każda zmiana miejsca nagrań wiąże się z szeregiem czasochłonnych zadań.

Koniecznością jest zaplanowanie czasu na dojazd, budowę planu filmowego w nowej przestrzeni, ustawianie światła oraz sprzętu.

postprodukcja film promocyjny reklamowy

Etap 4 – postprodukcja

Czas trwania: ok. 15 – 20  dni 

Po nagraniu materiału przychodzi czas na postprodukcję. Na tym etapie montujemy obraz i dźwięk, kolorujemy, przygotowujemy nagranie lektorskie, tworzymy animacje oraz grafiki.

W IMAGEPRO cały ten proces odbywa się całkowicie online. Wszystkie wersje Twojego video umieszczone zostaną na chmurze i będą dostępne pod przesłanymi przez nas linkami.

Dzięki temu w wygodny sposób możesz śledzić postępy prac o dowolnej porze z dowolnego miejsca.

Jak długo trwa postprodukcja? Pierwszej wersji offline możesz spodziewać się już po około 10 dniach. Następnie masz kilka dni na zapoznanie się z materiałem i przygotowanie swoich uwag.

Po zgłoszeniu ich Project Managerowi potrzebujemy kilku dni na naniesienie poprawek. Po tym czasie otrzymasz od nas link do drugiej wersji offline.

Jeżeli wszystko się zgadza, to niezwłocznie przygotowujemy dla Ciebie wersję online oraz pliki emisyjne.

Jeśli jednak masz jeszcze uwagi, to potrzebujemy kolejnych kilka dni na realizację poprawek.

Oto przykładowy harmonogram postprodukcji:
 • 10 dni na oddanie pierwszej wersji offline
 • 2 dni na zgłoszenie uwag
 • 3 dni na naniesienie poprawek (oddanie drugiej wersji offline)
 • 2 dni na zgłoszenie uwag
 • 3 dni na naniesienie poprawek (oddanie wersji online i plików emisyjnych)

Pamiętaj, że dokładny czas każdej fazy postprodukcji został wcześniej rozpisany w harmonogramie ustalanym na początku współpracy.

Dzięki temu dokładnie wiesz, kiedy otrzymasz od nas pliki, ile masz czasu na zgłaszanie uwag, a także, kiedy możesz zacząć planować premierę filmu.

Podsumowując, produkcja filmu promocyjnego zależy od wielu czynników.

Na każdym etapie produkcji nad Twoim projektem pracuje zespół specjalistów, którzy wykonują kolejne zadania według ustalonego harmonogramu.

Niestety żaden profesjonalny materiał filmowy nie może powstać z dnia na dzień. Warto o tym pamiętać tworząc plany marketingowe.