wyślij brief
Blog

Nagrywanie video [poradnik]

Chociaż wiele osób odczuwa dyskomfort, gdy chodzi o nagrywanie video, to umiejętność ta jest coraz bardziej poszukiwana w aktualnych realiach.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga, kanał na YouTube czy firmę, umiejętność efektywnego komunikowania się przed kamerą może stworzyć ogromną przewagę nad konkurencją.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć pewność siebie podczas nagrywania.

Dlaczego tak trudne jest nagrywanie video samodzielnie?

Nagrywanie video i jednocześnie występowanie przed kamerą może być trudne z kilku powodów. Przede wszystkim, jest to sytuacja, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni.

W naszym codziennym życiu zwykle mówimy do innych ludzi, a nie … do przedmiotów! Mówienie do kamery może więc początkowo wydawać się sztuczne i nienaturalne. Prawda?

Innym wyzwaniem jest brak bezpośredniej reakcji ze strony odbiorcy. Gdy nagrywasz film, nie widzisz reakcji swojego publiczności, co może sprawić, że poczujesz się niepewnie.

Ostatnim aspektem jest porównywanie się do innych. Może się wydawać, że inni ludzie są naturalnymi talentami, kiedy widzisz ich na ekranie, ale prawda jest taka, że większość osób musi trenować, aby dobrze wypaść na nagraniu! To długie godziny treningu!

Nagrywanie video smartfonem: to czasem może wystarczyć!

nagrywanie video / wideo

Jak zwiększyć pewność siebie podczas nagrywania video?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poczuć się bardziej komfortowo gdy zaczynasz nagrywanie video:

  • Skup się na obiektywie: Staraj się patrzeć bezpośrednio w obiektyw kamery, a nie na ekran swojego urządzenia. To pomoże Ci stworzyć większą intymność z widzami.

  • Stwórz komfortowe warunki: Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do występowania przed kamerą, postaraj się, aby reszta elementów była Ci jak najbardziej znajoma. Może to oznaczać nagrywanie w domu lub na tle, które dobrze znasz.

  • Uśmiechaj się: Choć może to wydawać się niewłaściwe w niektórych sytuacjach, uśmiech może pomóc Ci nawiązać lepszy kontakt z widzami.

  • Przygotuj scenariusz: Przed nagraniem filmu, przygotuj krótki scenariusz lub listę punktów, które chcesz omówić. To pomoże Ci utrzymać skupienie i upewnić się, że nie zapomnisz o żadnym ważnym punkcie.

  • Bądź zwięzły: Na filmie, krótkie i zwięzłe zdania zazwyczaj brzmią lepiej niż długie i skomplikowane wypowiedzi.

  • Trenuj: To jest najważniejsze. Im więcej będziesz nagrywać, tym lepiej będziesz się czuł przed kamerą.

Przykład jak można zorganizować nagrywanie video:

explainer video

Jak zwiększyć pewność siebie podczas oglądania nagranego materiału?

Oglądanie własnych nagrań może być równie stresujące, co ich tworzenie. Wiemy, co mówimy… Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

  • Zaakceptuj swój głos: Wiele osób nie lubi swojego głosu na nagraniu. To jest normalne i wynika z faktu, że słyszymy swój głos inaczej, kiedy mówimy, niż kiedy słuchamy go na nagraniu. Ale pamiętaj, że to jest głos, który inni słyszą, kiedy mówisz.

  • Nie oceniaj się zbyt surowo: Kiedy oglądasz swoje nagrania, jesteś prawdopodobnie swoim największym krytykiem. Pamiętaj, że jesteś człowiekiem i nikt nie oczekuje od Ciebie perfekcji.

  • Poproś o opinie: Pokaż swoje nagrania komuś, kogo uważasz za obiektywnego i poproś o opinie. To może pomóc Ci zrozumieć, jak jesteś postrzegany przez innych.

Występowanie przed kamerą jest trudne dla wielu osób, ale za pomocą tych wskazówek możesz zwiększyć swoją pewność siebie i efektywność.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie zniechęcaj się, jeśli początkowo nie wszystko pójdzie idealnie. Każde nagranie jest okazją do nauki i poprawy.

Potrzebujesz wsparcia z tworzenia video?
Sprawdź nasze szkolenia