szybka konsultacja
Blog

Postprodukcja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Czym jest postprodukcja?

Postprodukcja to końcowy etap prac nad realizacją utworu audiowizualnego np. filmu promocyjnego. To właśnie teraz dzieje się magia. Z jakich przykładowych elementów składa się ten proces?

Montaż

Na podstawie opracowanego scenariusza montażysta we współpracy z reżyserem, łączy kadry różnych ujęć ze sobą, opracowuje przejścia montażowe, a także wprowadza proste napisy.

Kolor korekcja

Kolor korekcja to nieodłączny element postprodukcji. Najprościej mówiąc, jest to proces, w którym dokonuje się wyrównania oraz naturalizacji kolorów. 

Jaka jest różnica pomiędzy kolor korekcją a color grading?

Udźwiękowienie

To różnego rodzaju czynności prowadzące do stworzenia ścieżki dźwiękowej filmu. Może to być dodanie muzyki do filmu, dialogów, nagranie ścieżki lektorskiej lub innych efektów dźwiękowych. 

Efekty specjalne

Koncepcje filmów promocyjnych lub reklamowych bardzo często zakładają dodatkowe elementy takie jak na przykład animacje 2D/3D, lub innego rodzaju komputerowe efekty specjalne.

To właśnie na  etapie oznaczonym w harmonogramie jako „postprodukcja” są one tworzone i dodawane do filmu.

postprodukcja film promocyjny reklamowy

Nasza wskazówka

Chcesz dokładniej poznać definicje tych pojęć? Zajrzyj tutaj: https://www.imagepro.pl/blog/czym-jest-postprodukcja/ 

W IMAGEPRO postprodukcja odbywa się w 100% online, a wszystkie zmontowane wersje Twojego filmu umieszczamy na chmurze, do której masz dostęp  o dowolnym czasie. 

Ile trwa postprodukcja?

Warto pamiętać, że postprodukcja to pracochłonny i zazwyczaj najdłuższy etap całej produkcji filmowej. Twój film trafia w ręce kolejnych specjalistów m.in. montażysty, kolorysty, oraz grafika.

Długość trwania postprodukcji zależy od wielu czynników wynikających z założeń i koncepcji filmu.

Przykładowo, im dłuższy jest Twój film, tym więcej godzin montażysta musi poświęcić na montaż ujęć.

Natomiast jeżeli koncepcja video zakłada skomplikowane komputerowe efekty specjalne np. animacje 3D, warto pamiętać, że ich przygotowania wymaga więcej czasu. 

W IMAGEPRO to jak długo będzie trwała postprodukcja Twojego filmu, ustalamy na samym początku współpracy.

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram całej produkcji, w którym wyszczególnione zostaną dokładne terminy kolejnych etapów postprodukcji. 

W przypadku filmów promocyjnych, wizerunkowych, employer branding, czy reklamowych postprodukcja trwa około 20 dni.

Nasza wskazówka

Poszybujesz filmu promocyjnego dla swojej firmy? Zobacz, ile czasu warto założyć na jego realizację. https://www.imagepro.pl/blog/ile-trwa-realizacja-filmu-promocyjnego/ 

video content produkcja

O czym warto pamiętać?

Na koniec naszego małego przewodnika prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością mogą usprawnić pracę nad Twoim filmem, a także pozwolą Ci lepiej zrozumieć, na czym polega postprodukcja. 

Wskazówka 1

Jeżeli planujesz umieścić w filmie stworzone przez Ciebie dodatkowe materiały graficzne np. planszę końcową, logotyp firmy itp., pamiętaj o przesłaniu plików najlepiej na samym początku postprodukcji.

Dzięki temu montażysta będzie miał czas na zaplanowanie miejsca w filmie na te materiały. 

Wskazówka 2 

Jeżeli oprócz podstawowej wersji filmu zgłosisz potrzebę wykonania skrótów np. pod kampanie w social media lub trailera, to pamiętaj, że tego rodzaju treści video również muszą posiadać swój scenariusz.

Prześlij do wykonawcy scenariusz lub listę ujęć, na których najbardziej Ci zależy. Wszak, to Ty najlepiej znasz swoją firmę oraz jej potrzeby. 

 Wskazówka 3

Warto pamiętać, że pierwsza zmontowana wersja offline Twojego filmu nie zawiera jeszcze wszystkich elementów np. korekcji dźwięku, czy kolorów. Te elementy zostaną dodane, dopiero gdy zaakceptujesz wstępny montaż filmu. 

Wskazówka 4

Jeżeli w Twojej firmie akceptacja materiału video zależy od całego zespołu, to zbierz wszystkie uwagi i prześlij je wykonawcy w jednej wiadomości. To z pewnością pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów w komunikacji. 

Wskazówka 5

Prace postprodukcyjne są wykonywane zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. W IMIAGEPRO zakłada on dwukrotną możliwość zgłoszenia poprawek do wersji offline.

W razie konieczności możemy dokonać jeszcze więcej poprawek wersji offline. Warto jednak wiedzieć, że każda kolejna wersja jest dodatkowo płatna.

Podsumowanie

Jak już wiesz, postprodukcja to bardzo ważny etap, w którym nad Twoim filmem pracuje cały sztab specjalistów.

Planując produkcję treści video, warto mieć świadomość, z jakich elementów się składa i jak długo może potrwać. To z pewnością pozytywnie wpłynie efekt końcowy.