szybka konsultacja
Blog

Produkcja filmowa – od czego zależą koszty?

Produkcja filmowa i sprzęt

Odpowiedni sprzęt ma niemałe znaczenie na etapie powstawania filmu. Elementem obowiązkowym jest przynajmniej jedna kamera, za pomocą której można nagrać obraz i dźwięk.

W przypadku bardziej skomplikowanych realizacji filmowych należy zaopatrzyć się w większą liczbę sprzętów. To ile kamer zostanie wykorzystanych w trakcie produkcji, wpływa na jej końcową cenę.

Podczas realizacji filmu sporą rolę odgrywa również rodzaj sprzętu. Im bardziej profesjonalne aparaty, tym lepsza jakość wideo, ale także znacznie wyższa cena. 

Programy do montażu

Branżowy sprzęt jest potrzebny nie tylko na etapie produkcji, ale również w czasie postprodukcji, podczas której odbywa się montaż filmu. Profesjonalne programy do montowania są dość drogie, a korzystanie z nich podnosi cenę produkcji filmowej.

Jest to jednak bardzo opłacalne, ponieważ dobre narzędzia pozwalają:

 • zmniejszyć czas montażu,
 • polepszyć jakość obrazu,
 • znacznie poprawić efekty dźwiękowe,
 • wykorzystać profesjonalne efekty ulepszające wideo.

Sprawdź oprogramowanie firmy Adobe.

produkcja filmowa

Osoby potrzebne do produkcji filmu

Od tego, jak bardzo skomplikowana jest produkcja filmowa, zależy liczba osób potrzebnych podczas tworzenia scenariusza. 

Im bardziej wymagający materiał, tym więcej profesjonalistów pracujących na planie zdjęciowym oraz podczas montażu. Podczas produkcji filmowej najczęściej spotykane zawody to:

 • aktor,
 • scenarzysta,
 • reżyser,
 • scenograf,
 • oświetleniowiec,
 • dźwiękowiec,
 • operator kamery,
 • wizażysta,
 • montażysta.

Produkcja filmowa – czas trwania

Biorąc pod uwagę większą liczbę profesjonalistów pracujących na planie, należy pamiętać o ich wynagrodzeniu oraz kosztach związanych z ich dojazdem na miejsce planu zdjęciowego.

Większe produkcje trwają zazwyczaj dłużej niż jeden dzień, co często wiąże się z zapewnieniem noclegu całej ekipie produkcyjnej, a także aktorom czy statystom.

Czas trwania zdjęć nie wpływa jedynie na koszty związane z miejscem noclegowym i jedzeniem, ale także na ilość poświęconego czasu przez dane osoby podczas produkcji.

Wraz ze wzrostem liczby godzin przepracowanych przez profesjonalistów zatrudnionych na planie, zwiększa się cena realizacji filmowej.

Etapy produkcji filmu

Wyróżnia się trzy główne etapy powstawania filmu:

 • preprodukcja,
 • produkcja,
 • postprodukcja.

Każdy z nich wymaga pracy innych profesjonalistów i generuje różne koszty. Niektóre firmy zajmujące się produkcją filmów oferują możliwość realizacji jedynie jednego z etapów.

W takim przypadku cena będzie znacząco niższa niż w przypadku zdecydowania się na całościową produkcję filmową. 

Stworzenie filmu od początku do końca przez profesjonalistów zapewnia jednak wyższej jakości materiał i bardziej atrakcyjny efekt końcowy.

produkcja filmowa kontakt

Format filmowy

Cena produkcji filmowej zależy od formatu wideo. Znaczenie bowiem ma czas trwania materiału, efekty specjalne potrzebne do jego realizacji czy liczba aktorów biorąca udział w nagraniach.

Do najbardziej popularnych form produkcji filmowych zalicza się:

 • filmy reklamowe,
 • filmy okolicznościowe,
 • filmy promocyjne,
 • filmy wizerunkowe,
 • wideo na social media.

Czas trwania filmu ma znaczenie przy jego ostatecznej wycenie. Krótsze formy nie zawsze są tańsze od dłuższych.

Produkcja filmowa obejmuje bowiem proste struktury oraz te bardziej skomplikowane, wymagające użycia efektów specjalnych czy pracy doświadczonych ekspertów. 

Im bardziej złożony format, tym wyższa cena. Urozmaicenie filmu stwarza jednak znakomity efekt, który jest doceniany przez odbiorców.

Dodatkowe wydatki

Poza podstawowymi czynnikami wpływającymi na ostateczny koszt produkcji znaczenie mają również dodatkowe elementy, o których nie myśli się w pierwszej kolejności wyceniając film.

Ich zastosowanie lub nie wpływa jednak znacząco na końcowy efekt produkcji.

produkcja reklam kraków

Kostiumy

Wygląd aktora ma ogromne znaczenie w odbiorze filmu przez widza. Odpowiednio dostosowany strój i makijaż do danej sceny wpływa na autentyczność projekcji.

W przypadku filmów reklamowych wykorzystywanych do promocji firm branżowych należy wykorzystać adekwatne do zawodu stroje. To samo dotyczy projektów długometrażowych, gdzie akcja odbywa się w poprzednich epokach.

Zdjęcia próbne

W przypadku projekcji wysokobudżetowych warto wykonać tzw. zdjęcia próbne. Mają one na celu sprawdzenie ułożenia sprzętu, oświetlenia oraz ustawienie możliwie najlepszego dźwięku.

Taki zabieg pozwala na uniknięcie błędów, których pojawienie się w przypadku tak długich produkcji może generować bardzo wysokie koszty związane z ewentualnymi poprawkami na późniejszych etapach powstawania filmu.

Dodatkowa oprawa graficzna

Należy pamiętać, że film to nie tylko klip wideo, ale również cała oprawa graficzna potrzebna do stworzenia gotowej produkcji.

Długometrażowe filmy powinny mieć czołówkę, zawierającą tytuł oraz nazwisko reżysera, a także końcowe napisy, które wyróżniają wszystkie osoby, biorące udział przy produkcji. 

Oprawa graficzna tytułu powinna zachęcać widza do obejrzenia całego filmu, dlatego warto się dobrze zastanowić nad jej wyglądem. 

Wykonanie szaty graficznej najlepiej zlecić profesjonalnym grafikom, którzy zadbają o jakościowy efekt, który przyciągnie szerokie grono odbiorców.

Cel

Ogromne znaczenie przy produkcji filmowej ma cel danego wideo. Doprecyzowując rolę, jaką ma pełnić materiał, można dowiedzieć się tego, co dokładnie będzie potrzebne do realizacji filmu. 

Określenie zamysłu produkcji jest przydatne zwłaszcza podczas tworzenia filmów reklamowych, gdzie priorytetem jest zachęcenie odbiorcy do określonej reakcji. 

W takim przypadku warto sięgać po pomoc profesjonalnych firm filmowych, mających doświadczenie w tworzeniu tego rodzaju produkcji.