wyślij brief
Blog

Reklama na YouTube – Jak uruchomić i zoptymalizować kampanię reklamową na YouTube

Reklama na YouTube to skuteczny sposób dotarcia do swojej docelowej grupy odbiorców i zwiększenia świadomości i zaangażowania wobec twojego contentu video.

W tym poradniku dowiesz się, jak uruchomić kampanię reklamową na YouTube, jak działa YouTube ads, jakie są koszty reklamy na YouTube i jak zoptymalizować swoje reklamy, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Reklama na YouTube – wprowadzenie

Reklama na YouTube może być skomplikowana, ale z odpowiednimi wskazówkami możesz szybko zobaczyć rezultaty.

Pierwszym krokiem jest utworzenie kanału na YouTube dla Twojej firmy oraz założenie konta Google Ads, które będzie służyć do uruchamiania i monitorowania kampanii reklamowych.

W tym poradniku skupimy się na trzech głównych typach reklam na YouTube: Skippable In-Stream Video Ads, In-Feed Ads (dawniej Discovery Ads) oraz Traditional Display Ads.

Każdy z tych rodzajów reklam ma swoje zalety i specyfikę, dlatego ważne jest, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twoich celów marketingowych.

reklama na YouTube

Jak uruchomić kampanię reklamową na YouTube

Tworzenie kanału na YouTube

Pierwszym krokiem do uruchomienia kampanii reklamowej na YouTube jest utworzenie kanału dla Twojej firmy. Jeśli już masz kanał, możesz przejść do kolejnego kroku.

Utworzenie konta Google Ads i połączenie z kontem YouTube

Aby uruchomić reklamy na YouTube, musisz mieć konto Google Ads. Jeśli jeszcze go nie masz, załóż je teraz.

Następnie połącz swoje konto Google Ads z kontem YouTube, aby móc uruchamiać i monitorować reklamy na swoim kanale.

Wybór rodzaju reklamy na YouTube

Na YouTube możesz uruchomić trzy główne rodzaje reklam: Skippable In-Stream Video Ads, In-Feed Ads (dawniej Discovery Ads) oraz Traditional Display Ads.

Wybór odpowiedniego rodzaju reklamy zależy od Twoich celów marketingowych i preferencji.

youtube optymalizacja wideo - poradnik

Skippable In-Stream Video Ads

Skippable In-Stream Video Ads to jedne z najskuteczniejszych reklam na YouTube. Są wyświetlane przed, w trakcie lub po odtwarzanym przez użytkownika video.

Jednak użytkownik może je pominąć po 5 sekundach. Dlatego ważne jest, aby w tych pierwszych sekundach zwrócić uwagę widza i zachęcić go do kontynuowania oglądania reklamy.

Aby uruchomić Skippable In-Stream Video Ads, musisz najpierw przesłać wideo na swój kanał w YouTube Studio. Video powinno mieć co najmniej 12 sekund, ale nie więcej niż 6 minut.

Następnie przejdź do swojego konta Google Ads i utwórz nową kampanię. Wybierz cel kampanii, budżet i grupę docelową. Skonfiguruj również ustawienia reklamy, takie jak lokalizacja, demografia czy słowa kluczowe.

In-Feed Ads (dawniej Discovery Ads)

In-Feed Ads to reklamy wyświetlane na stronie wyników wyszukiwania na YouTube. Użytkownicy mogą kliknąć video, aby je obejrzeć w sposób przypominający organiczne wyniki wyszukiwania.

Aby uruchomić In-Feed Ads, musisz wybrać odpowiednie video z Twojego kanału w YouTube Studio. Następnie przejdź do Google Ads i utwórz nową kampanię.

Wybierz cel kampanii, budżet i grupę docelową. Wybierz również In-Feed Ad jako rodzaj reklamy i skonfiguruj ustawienia reklamy.

Traditional Display Ads

Traditional Display Ads to reklamy wyświetlane obok video na komputerze lub jako banery na dole video na komputerze i urządzeniach mobilnych.

Są to reklamy tekstowe i graficzne, które mogą być wyświetlane na całym YouTube lub na określonych kanałach lub filmach.

Aby uruchomić Traditional Display Ads, musisz utworzyć kampanię w Google Ads. Wybierz cel kampanii, budżet i grupę docelową. Następnie skonfiguruj ustawienia reklamy, takie jak miejsce wyświetlania, formaty reklamowe i treść reklamy.

Tworzymy konwertujące filmy promocyjne
sprawdź nas

nagrywanie video / wideo

Ceny reklamy na YouTube

Koszt reklamy na YouTube zależy od wielu czynników, takich jak grupa docelowa, branża, czas oglądania reklamy, cel kampanii i słowa kluczowe.

Średnio koszt jednego wyświetlenia reklamy na YouTube wynosi od 0,10 do 0,30 USD. Możesz ustawić budżet dzienny lub całkowity budżet kampanii, a Google naliczy opłaty do tego limitu.

Optymalizacja reklam na YouTube

Aby zoptymalizować swoje reklamy na YouTube i osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Wybór odpowiedniej grupy docelowej

Wybór odpowiedniej grupy docelowej jest kluczowy dla sukcesu reklamy na YouTube. Możesz targetować reklamy na podstawie demografii, zainteresowań, lokalizacji oraz słów kluczowych.

Pamiętaj, że im bardziej precyzyjnie określisz swoją grupę docelową, tym większe szanse na dotarcie do właściwych odbiorców.

Wykorzystanie narzędzi do targetowania reklam

YouTube oferuje wiele narzędzi do targetowania reklam, które mogą pomóc Ci w dotarciu do odpowiedniej grupy docelowej.

Możesz korzystać z narzędzi takich jak Find My Audience, które pozwolą Ci znaleźć grupy docelowe na podstawie ich zainteresowań i nawyków.

Tworzenie skutecznych reklam

Aby reklamy na YouTube były skuteczne, musisz stworzyć przekonujące treści, które przyciągną uwagę widza i skłonią go do działania.

Skoncentruj się na pierwszych kilku sekundach reklamy, aby zainteresować użytkownika i zachęcić go do kontynuowania oglądania.

Monitorowanie i analiza wyników reklam

Monitorowanie i analiza wyników reklam na YouTube jest kluczowe dla ich optymalizacji. Sprawdzaj regularnie wyniki swoich kampanii, takie jak liczba wyświetleń, wskaźnik klikalności i konwersji.

Na podstawie tych danych możesz dostosować strategię reklamową i osiągnąć lepsze rezultaty.

Potrzebujesz wsparcia z tworzenia video?
Sprawdź nasze szkolenia

Podsumowanie

Reklama na YouTube może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy, jeśli jest dobrze zaplanowana i zoptymalizowana. W tym poradniku omówiliśmy podstawy uruchamiania kampanii reklamowych na YouTube, rodzaje reklam oraz techniki optymalizacji.

Pamiętaj o regularnym monitorowaniu i analizowaniu wyników swoich reklam, aby dostosować strategię i osiągnąć jak najlepsze rezultaty.