wyślij brief
Blog

Video content – dlaczego warto?

Video content marketing – co to takiego?

Video content marketing to wszelkiego rodzaju treści w formie wideo publikowane na kanałach społecznościowych. Użytkownicy internetowi preferują obecnie przeglądanie materiałów w formie obrazów, a nie tekstów.

Są one dla nich znacznie bardziej atrakcyjne i ciekawe. Z tego powodu video content marketing staje się z dnia na dzień popularniejszy. 

Ten rodzaj strategii pozwala bowiem jednocześnie przyciągać uwagę użytkownika, a także przedstawiać odpowiedni content, który umożliwia osiąganie pożądanych przez twórców celów. 

Social media video marketing – po co?

Popularność mediów społecznościowych osiąga obecnie swój rekordowy poziom. Korzystają z nich wszyscy niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy pochodzenia.

Wielu ekspertów uważa, że social media są aktualnie najlepszą platformą, służącą do reklamy, wyprzedzającą nawet tradycyjną telewizję. 

Z racji tego, że internet jest bardzo obszernym medium, to budowanie wizerunku w postaci publikacji treści online jest zalecane wszystkim przedsiębiorcom. 

Wideo umieszczane w social mediach może być wykorzystywane w celu:

  • zwiększenia rozpoznawalności marki,

  • zwielokrotnienia ruchu na stronie firmy,

  • uzyskania wzrostu sprzedaży towarów lub usług,

  • lepszego oddziaływania na odbiorcę,

  • prowadzenia dialogu z klientami,

  • budowania zaangażowania wokół firmy,

  • przedstawienia marki oraz ofert.

video content marketing

Content video – jakie są zalety?

Format, wzbudzający emocje

Największą zaletą treści video jest ich format. Ruch, dźwięk oraz kolorowy obraz przyciągają wzrok użytkowników i są dla nich bardzo przystępne. 

Wideo jest także w stanie wzbudzić znacznie większe emocje niż teksty pisane, a co za tym idzie, jest on lepiej zapamiętywany przez odbiorcę. 

Atrakcyjne zaprezentowanie usług

Każdy, kto ma do czynienia z tworzeniem treści internetowych, wie, że obecnie w internecie częściej się ogląda, niż czyta.

Warto zadbać o to, aby przedstawić produkt lub usługę publikując film, a niżeli szczegółowy opis. Takie działanie znacznie bardziej zachęca odbiorcę do zapoznania się z ofertą.

Wideo pozwala również na bardziej rzeczywiste i atrakcyjne przedstawienie oferty, zwiększając autentyczność marki. 

Zwiększenie grona odbiorców

Treści wideo klikają się lepiej, a co za tym idzie – użytkownicy częściej je rozpowszechniają. 

Publikowanie filmu ukazującego wartości firmy w ciekawy sposób, może przyczyniać się do zwiększania grona odbiorców, spowodowanego dużą liczbą udostępnień. 

Social media video

Za to, czy stworzony przez daną markę video content marketing prawidłowo spełnia swoją funkcję, odpowiada kilka rzeczy.

Do tego, aby film przyciągnął dużą liczbę osób, nie wystarczy jedynie pomysł i realizacja. Warto pamiętać o podstawowych kwestiach, wpływających na atrakcyjność wideo.

Video content marketing

Wideo marketing – rodzaje platform

Przed rozpoczęciem realizacji filmowej należy dokładnie się zastanowić, do jakiego grona odbiorców kierowany jest dany produkt czy usługa. 

Niektóre platformy internetowe są odwiedzane przez pewne grupy wiekowe częściej niż inne.

Przykładowo Instagram to miejsce, gdzie najczęściej można znaleźć osoby poniżej 35 roku życia (statystyki z 2020 roku), natomiast z Facebooka coraz więcej korzystają również osoby powyżej tego wieku.

Najmłodsi użytkownicy najwięcej czasu poświęcają dość nowej platformie społecznościowej, jaką jest TikTok. 

Warto wiedzieć, do jakiego grona odbiorców chce się trafić i wybrać to medium społecznościowe, na którym potencjalni klienci spędzają najwięcej czasu. Zwiększa to prawdopodobieństwo trafienia przez nich na reklamę wideo danej marki.

Do najpopularniejszych platform, na których można publikować treści wideo, należą:

  • YouTube,

  • Facebook,

  • Instagram,

  • TikTok,

  • Snapchat.

Jakość przyciąga ilość

Liczba publikowanych treści w internecie jest obecnie bardzo duża. Warto wyróżnić się na tle konkurencji tworząc nie tylko treści unikatowe, ale także jakościowe. Znaczenie ma dźwięk filmu, a także jego obraz. 

Wideo, które jest promocją całej marki lub konkretnego produktu, stanowi pewnego rodzaju wizytówkę producenta, dlatego dobrze gdy jest on wyprodukowany w sposób profesjonalny. 

Można zatrudnić do tego firmę filmową, która zajmie się każdym etapem produkcji filmowej i stworzy unikatowy materiał gotowy do publikacji. 

Social media – YouTube video

Platforma, jaką jest YouTube to najbardziej popularne medium, w którym publikowane są treści wideo. Jest ona bowiem przeznaczona wyłącznie do tego rodzaju treści.

W przypadku chęci tworzenia filmów na tę platformę warto zdecydować się na dłuższe formy, które będą nie tylko formą reklamy, ale wniosą również pewną wartość dla odbiorcy.

Krótkie materiały warto zostawić na media społecznościowe takie, jak Instagram, Facebook czy TikTok. 

Szkolenia z video content marketingu

Social media video content – co publikować?

W zależności od tego, jaką rolę ma pełnić produkowany film, należy zdecydować się nie tylko na adekwatną do celu platformę publikacji, ale również samą formę materiału wideo. 

Dostosowanie sposobu przekazania informacji do funkcji produkcji, nie tylko znacznie ułatwi proces jej powstawania, ale także sprawi, że treść będzie bardziej zrozumiana przez odbiorcę. 

Wideo reklamowe 

Wideo reklamowe to nic innego jak reklama produktów bądź usług, oferowanych przez markę. Format wideo pozwala na zaprezentowanie wszystkiego z bliska i z każdej strony, co jest doceniane przez klientów.

W przypadku skomplikowanych urządzeń, gdzie obsługa lub montaż są nieco bardziej skomplikowane, można stworzyć taki film w celu objaśnienia, jak dany produkt działa. 

Film promocyjny

Każda marka działająca w internecie, jak i poza nim, powinna posiadać chociaż jeden film promocyjny.

Stanowi on wizytówkę danej firmy i jest pierwszą rzeczą, na którą klient zwraca uwagę na stronie internetowej. W takim materiale można przykładowo umieścić:

  • historię powstania marki,

  • oferowane produkty bądź usługi,

  • wartości, jakimi kieruje się firma.

Film referencyjny

Film referencyjny ma na celu zwiększenie autentyczności i podkreślenie przydatności usług czy produktów poprzez opinię wyrażoną przez ekspertów i specjalistów z branży skorelowanej z działaniami marki.

W takim filmie często biorą udział również poprzedni, zadowoleni klienci, którzy wyrażając swoje zdanie, zachęcają innych do skorzystania z oferty.

Webinar

Webinar to materiał, który ma na celu przede wszystkim edukację. Może pełnić formę szkolenia lub wywiadu z ekspertem. Najlepiej jeśli treść webinaru jest w jakiś sposób powiązana z usługami czy produktami, ponieważ zwiększa to ich sprzedaż. 

Social video – gwarancja sukcesu

Stworzenie profesjonalnej produkcji filmowej w dowolnej formie jest czasochłonne i wymaga większego zaangażowania ze strony producenta.

Taka inwestycja przyczynia się jednak do zwiększenia popularności marki, a co za tym idzie – wybierania przez klientów oferowanych przez nią usług czy produktów ponad innych producentów.

Dodatkowo zlecając stworzenie wideo profesjonalistom, zmniejsza się czas produkcji, a produkcja znacznie zyskuje na jakości.