wyślij brief
Blog

YouTube SEO – optymalizacja video [2023]

YouTube to druga największa wyszukiwarka na świecie zaraz po Google. Z tego powodu, pozycjonowanie filmów na YT, czyli tzw. YouTube SEO, jest absolutnie kluczowe, jeżeli chcesz dotrzeć do szerszej publiczności.

Korzyści z optymalizacji filmów na YouTube

Oto trzy główne powody, dla których powinieneś zainteresować się  YouTube SEO:

  1. Większa widoczność w wynikach wyszukiwania. Jeśli Twoje filmy są dobrze zoptymalizowane, mają większą szansę na pojawienie się na czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania na YouTube.
  2. Więcej wyświetleń i subskrybentów. Im wyżej znajduje się Twój film w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa, że więcej osób go zobaczy i zasubskrybuje Twój kanał.
  3. Większa retencja i średni czas oglądania. Dobre SEO wiąże się również z tworzeniem wartościowych i angażujących treści, co przekłada się na dłuższy czas oglądania i wyższą retencję widzów.

YouTube SEO video

Jak działa YouTube SEO?

Podobnie jak Google, YouTube wykorzystuje algorytm do ustawiania filmów w wynikach wyszukiwania. Algorytm ten bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak słowa kluczowe, metadane filmu, interakcje użytkowników (np. wyświetlenia, komentarze, polubienia) i czas oglądania.

Jak przeprowadzić badania słów kluczowych na YouTube?

Badanie słów kluczowych to pierwszy krok w procesie optymalizacji YouTube SEO.

Jak generować pomysły na słowa kluczowe?

Istnieje kilka miejsc, gdzie można znaleźć pomysły na słowa kluczowe. Pierwszym z nich jest autouzupełnianie YouTube. Wystarczy wpisać swoje słowo kluczowe w pasku wyszukiwania YouTube, a zobaczysz listę zapytań, które inni użytkownicy YouTube szukają.

Innym sposobem na znalezienie pomysłów na słowa kluczowe jest użycie narzędzi takich jak TubeBuddy, vidIQ lub Ahrefs’ Keywords Explorer. Te narzędzia pokazują Ci sugestie słów kluczowych, liczbę filmów w wynikach wyszukiwania i szacunkową ilość miesięcznych wyszukiwań.

Jak wybrać słowo kluczowe?

Po wygenerowaniu listy potencjalnych słów kluczowych, następnym krokiem jest ich ocena i wybór tych, które są najbardziej odpowiednie dla Twojego filmu.

Możesz to zrobić, analizując konkurencję dla danego słowa kluczowego, jego popularność i zgodność z tematem Twojego filmu.

Tworzymy konwertujące filmy promocyjne
sprawdź nas

Jak tworzyć filmy o wysokiej jakości?

Tworzenie wysokiej jakości filmów to jeden z najważniejszych czynników sukcesu na YouTube. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Pisanie scenariusza

Pisanie scenariusza do filmu jest kluczowe, szczególnie jeśli tworzysz treści edukacyjne. Dzięki scenariuszowi, możesz upewnić się, że Twoje przekazy są klarowne, skoncentrowane i angażujące.

Tworzenie angażujących treści

Tworzenie angażujących treści to nie tylko kwestia treści, ale także sposobu ich prezentacji. Wykorzystaj różne techniki, takie jak wizualizacje, animacje, tekst na ekranie czy pytania do widzów, aby utrzymać ich uwagę.

Optymalizacja filmu dla YouTube

Optymalizacja filmu dla YouTube obejmuje kilka elementów, takich jak nazwa pliku filmu, tytuł, tagi, opis, miniatura, napisy i karty oraz ekrany końcowe.

YouTube SEO video poradnik

Potrzebujesz wsparcia z tworzenia video?
Sprawdź nasze szkolenia

Jak promować swój film?

Po stworzeniu i zoptymalizowaniu filmu dla YouTube, ostatnim krokiem jest jego promocja. Możesz to zrobić na wiele różnych sposobów, w zależności od Twojego publicznego celu i zasobów. Oto kilka pomysłów:

  1. Udostępnij film na swoich social media. Jeśli masz już istniejącą publiczność na innych platformach, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, udostępnij tam swój film.
  2. Wykorzystaj SEO poza YouTube. Optymalizuj swoje filmy również dla Google, dodając transkrypcje, wykorzystując słowa kluczowe w tytułach i opisach oraz linkując do swojego filmu z innych stron.
  3. Udostępnij film na forach i w komentarzach. Jeśli Twój film jest odpowiedzią na pytanie lub rozwiązuje problem, udostępnij go na forach internetowych, takich jak Reddit, czy w odpowiedziach na Quora.
  4. Wykorzystaj reklamy YouTube. Możesz uruchomić kampanię reklamową na YouTube, aby poprawić widoczność swojego filmu.
  5. Płatne newslettery. Rozważ zapłacenie za promocję swojego filmu w newsletterach tematycznych.

Podsumowując, YouTube SEO to proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale może przynieść znaczne korzyści. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest tworzenie wartościowych, angażujących treści, które są dobrze zoptymalizowane dla słów kluczowych i promowane w odpowiednich miejscach.

Powodzenia!