szybka konsultacja
Blog

Jak przygotować dobry brief do agencji video?

Brief to podstawa jasnej komunikacji

Domy produkcyjne i agencje video są wspaniałym źródłem wsparcia, jeśli chcesz stworzyć wysokiej jakości materiały video dla swojej firmy.

W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować doskonały brief, który pomoże wykonawcom zrozumieć Twoje cele i dostarczyć materiały filmowe, o których marzysz.

Już od momentu pierwszego kontaktu między agencją a klientem dobra komunikacja to klucz do sukcesu udanej realizacji video.

Warto wiedzieć, że wycena produkcji filmu zależy od bardzo wielu czynników. Często możliwych jest kilka rozwiązań, w różnych przedziałach cenowych.

Właśnie dlatego, aby zapewnić sukces projektowi, kluczowe jest dostarczenie klarownych i szczegółowych informacji na temat Twoich oczekiwań i wymagań.

Co to jest brief? Przeczytaj.

Jak to robimy u nas

W IMAGEPRO lubimy wsłuchiwać się w Twoje potrzeby. Dla nas podstawą do przygotowania oferty uszytej na miarę jest kompletny brief.

Możesz to zrobić na dwa sposoby: wysyłając do nas maila na adres kontakt@imagepro.pl lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Ale do rzeczy… Co trzeba zawrzeć w briefie?

Opis projektu i kreacja

Opisz w kilku zdaniach projekt, który chcesz zrealizować. Określ, czy jest to np. film reklamowy, film promocyjny, wideo employer branding, czy animacja instruktażowa.

Oprócz ogólnej idei podaj również kilka kluczowych szczegółów: 

  • Czy przychodzisz do nas z gotowym scenariuszem, czy chcesz tę kwestię pozostawić po naszej stronie? 
  • Kto weźmie udział w Twoim filmie? Czy zakłada on udział aktorów lub statystów? 
  • Czy w Twoim wideo ma pojawić się lektor? Jeśli tak, to w jakim języku ma się wypowiadać? 
  • Czy zależy Ci na jakichś dodatkowych środkach wyrazu np. ujęcia z drona, stocki? Daj nam znać! 

Jeżeli potrzebujesz większej ilości filmów, to świetnie. W wielu przypadkach ekipa filmowa w ciągu jednego dnia zdjęciowego jest w stanie zrealizować więcej niż jeden krótki materiał.

Pamiętaj jednak, aby w takim wypadku odpowiedzieć na pytania zawarte w briefie osobno dla każdego zaplanowanego filmu.

brief agencja video

Cel projektu

Wyjaśnij, jakie cele chciałbyś osiągnąć za pomocą tego materiału video. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, zwiększyć sprzedaż, czy może edukować widzów?

Im bardziej szczegółowe informacje dostarczysz, tym łatwiej będzie nam dostosować ofertę do Twoich oczekiwań.

Docelowa grupa odbiorców

Opisz grupę odbiorców, do której kierowany będzie film. Podaj demografię, preferencje, styl życia czy jakiekolwiek inne informacje, które mogą pomóc nam w dostosowaniu treści i środków wyrazu do grupy docelowej. 

Treść i styl 

Opisz, jaki jest kluczowy przekaz, który chcesz zawrzeć w filmie — na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Określ również preferowany styl video, szczególne preferencje dotyczące estetyki, kolorów czy muzyki. 

Bardzo przydatne są dla nas także referencje, na przykład w postaci linków do innych treści video, które są Twoją inspiracją, na których chcesz się wzorować lub po prostu zawarte w nich rozwiązania przypadły Ci do gustu. 

Termin realizacji

Podaj informacje na temat oczekiwanej daty dostarczenia gotowego projektu. Upewnij się, że wyznaczasz realistyczny termin uwzględniający czas na produkcję i postprodukcję.

video content marketing Warszawa Kraków

Budżet

Jeśli masz określony budżet na projekt, podaj go w briefie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak dostosować się do Twoich możliwości finansowych i przedstawić Ci odpowiednie rozwiązania. A jak już wspominaliśmy rozwiązań zazwyczaj jest kilka. 🙂

Miejsca publikacji, prawa

Bardzo ważne są dla nas informacje — w jakich miejscach planujesz opublikować film oraz jak długo będzie trwała Twoja kampania. To bardzo często wpływa na wycenę.

Czy będzie to reklama emitowana w TV — jeżeli tak, to w jakich stacjach, czy może ma być to wewnętrzny film firmowy albo video publikowane w mediach społecznościowych i na stronach www? 

Ważne jest również określenie jak długo będzie trwała Twoja kampania, czyli na jaki okres potrzebujesz praw?

Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku kampanii telewizyjnych i treści video z udziałem profesjonalnych aktorów i aktorek. 

Formaty

Jeżeli już wiesz, gdzie zostanie opublikowany Twój film, to określ również, w jakich formatach chcesz otrzymać od nas pliki emisyjne.

W IMAGEPRO bez problemu możemy dostosować produkowane treści na przykład do formatów wszystkich popularnych platform społecznościowych i serwisów internetowych. 

Natomiast jeśli Twoje wideo będzie publikowane w jakichś specjalnych warunkach np. outdoorowo na ekranach o określonej specyfikacji, również daj nam znać. 

Informacje kontaktowe

Lubimy rozmawiać. 🙂 Abyśmy mogli przesłać przygotowaną dla Ciebie ofertę lub dopytać o wybrane szczegóły podaj swoje dane kontaktowe i numer telefonu. 

Oczywiście jeśli masz jakiekolwiek inne szczególne wymagania lub uwagi dotyczące projektu, warto je przedstawić, ponieważ im więcej informacji dostarczysz, tym lepiej będziemy w stanie zrozumieć Twoje oczekiwania.

Chcesz wiedzieć więcej, jak wygląda współpraca z IMAGEPRO?